Magamról

52 éves hobbi sportoló lennék. 22 éven keresztül napi 8-10 órában ülőmunkát végeztem, aztán könnyű fizikai munkára váltottam, mellette napi 5-6 órát ülök.
Kézilabda és cselgáncs után léptem be a súlyzók világába és az évek során tudatos testépítővé váltam. 2008-ban ismerkedtem meg a kettlebellel (Katschthaler Gabi vezetésével, a feleségemmel együtt tanultunk nála), hatására fokozatosan felhagytam az egyoldalú izomépítéssel.
Rájöttem, hogy hiába vagyok én nagy és látszatra erős, mégsem voltam képes ketté tépni egy magyar kártyát, csak néhányszor tudtam kinyomni a 32 kg-os golyót, pár szakítás után pedig levegőért kapkodtam. A külalak és a tartalom nagyon nem fedte egymást. Edzéseimet fokozatosan átalakítottam, gerincét a kettlebellel végzett alapgyakorlatok adják, a klasszikus testépítő edzéseimet 2010 végén befejeztem. Elég volt szűk 20 év, egyszerűen ráuntam.

A fogáserő fejlesztésére külön hangsúlyt helyezek. A sok év testépítés, gurtnihasználat ezt a területet nagyon elhanyagolta. Most jól esik a tudat, hogy a fogáserő sosem jelent szűk keresztmetszetet a gyakorlatokban illetve ráadásként tudok olyan kunsztokat is, mint a kártyatépés vagy a szegtörés. Nem kell hozzájuk egy rakás tárcsa, rúd, golyó, bemelegítés, felvezető súlyok. Ezek a mutatványok a tiszta erő látványos és gyors felvillantásai. Ennyi élvezet asszem megengedhető :-)

Nem vetem meg a nehéz fizikai munkát sem, ekkor ugyanúgy oda teszem magam, mintha edzés lenne.

Az edzéseim alapja a kettlebell, de - mivel egy teremben edzem - szoktam klasszikus súlyzós gyakorlatokat is végezni, alapvetően kiegészítő jelleggel. Edzés után egy kör szauna következik tóban úszással (télen, nyáron, időjárástól függetlenül) és bizony szoktam a melegvízben is punnyadni. Ezt mind belefér, mert éves bérletem van egy nagy fürdőkomplexumba.
De volt, hogy több mint egy évig a egy panelház 4. emeletén nyomtam:


Az aktuális fitness irányzatokat nem követem, az edzőtermekben futó mindenféle hangzatos elnevezésű ugri-bugrikat nem ismerem és nem is akarom megismerni. Ezzel nem helyezem az általam követett edzéseket minden fölébe, de vallom, hogy szétforgácsolt, mindent kipróbáló módszerekkel nem lehet egy átlagos hobbisportolónak eredményeket elérni. Kell a szűk fókusz! Legyen egy alap, amit aztán lehet bővíteni ezzel-azzal. Célom az aktív pihenés és egy jó általános erőnlét fenntartása. A versenyzés, másokkal való összehasonlítás nem érdekel. Magammal vagyok csak versenyben, remélem még jó darabig.

Néhány szó a golyóimról. Még 2008-ban vettem egy @16-ot és egy @24-et, ezek aztán idővel kellően megszaporodtak. Később adtam el belőlük, felújítottam jó néhányat, újakat vettem, elcseréltem párat. Említésre méltó, hogy volt két Military Grade @44-es golyóm is, de ezeket 2015 tavaszán eladtam. Úgy éreztem feleslegesek, kicsi vagyok hozzájuk, meg kellett az áruk másra. Sajnos.

Az Elite golyóparkom 2015 őszére nagyon leharcolt állapotba került, ezért homokszórással, csiszolással, gletteléssel és festéssel kipofoztattam a csapatot. A 2015 decemberében a felújítás előtt a golyókészletem így nézett ki (2x@24, 2x@32, 2x@40, @48):


A felújítás után (a képekről lemaradt a két @36-os Military Grade golyó, de azokat nem kellett felújítani, nagyon strapabíró a felületük):


A felújított golyóparkból 2016 nyarán sikerült eladnom a @24-es, a @32-es és a @40-es párt, helyettük Military Grade @32-es párt (az egyiket használtan, de kiváló állapotban) és egy szóló Full Force @40-es golyót vettem. 2017 nyár elején a @48-as golyót is eladtam, garantáltan erős kezekbe került.
2018 kora tavaszán a nyuszi hozott egy @44-es és egy @48-as RKC golyót. Használtak, de nagyon jó állapotú mindkettő. Mondjuk ezeket nagyon nem is lehet tönkre tenni :-)

A készletem: @12, @16, 2x@20, 2x@24(Base Line - Full Force), 2x@28(RKC), 2x@32(Military Grade), 2x@36(Military Grade), @40(Full Force), @44(RKC), @48(RKC) = 392 kg. A teremben (ahol edzem) vannak kettlebellek is: @4, @8, @12, @16, @20, @24, @28. Perform Better márkájúak. Jól használhatók. Elite golyókra hasonlítanak, de nem kalapácslakk bevonatúak, hanem olyan anyagában festettek, mint a Military Grade, vagy az RKC golyók. Így aztán elég sok golyóval „rendelkezem”, mert amúgy a termi vendégek alig-alig használják őket:

A 2019-2020-as Covid járvány idején a terem (és minden más is) bezárt, ezért otthon edzettem. Sajnos időközben átköltöztünk, ezért a 2. zárásnál már egy a lakáshoz tartozó nyitott (de fedett) teraszon melóztam. Volt rá példa, hogy mínusz 4 fokban, hiszen a zárás késő ősztől tél végig tartott. De sebaj, kibírtam.

50 éves kor környékén átterveztem az edzésprogramomat, ennek megfelelően eladtam a nagy golyókat (@48, @44, @40, 2x@36), csak a kis golyókat tartottam meg. Törekszem a változatos (amennyire lehet) edzésekre a másfél év teraszedzés nagyon megviselt.

Az egyéb edzőeszközök:



A kerekeim. Itt még a kisebbik kerék is megvolt, ezt egy helyi edzőteremnek adtam:


Egy edzésnap kellékei (nem kell sok, hogy kifeküdjön a Sanyi gyerek):


A házi húzódzkodóm, ez tartja össze a panelt...


Egy fogáserősítő gyakorlatsor kellékei és eredménye:


Éljen a Vatera!


Egy lehetséges végzet:


Nemcsak kártyákat lehet ám tépni:


Mire jók a szegek:



Mostanság gazdasági megfontolásokból illetve kihívásügyileg törni szoktam a szegeket. A telefont a méretek miatt raktam oda, nem reklám :-):


A hengerem. Nagyon kemény, állandó kínzóeszközöm edzés előtt és edzés után:






3 megjegyzés:

cccsaba írta...

Szia, ilyen húzódzkodó rudat szeretnék én is , de nem tudom hogy rögzítsem a falhoz.
Ami nálad a falhoz fogja, azt az elemet készen vetted vagy hegeszteni kellett?

Névtelen írta...

Hali!

Ezt atombiztosra csináltam, kissé túlbiztosítottam.
Ugyanis mindkét oldalon két-két darab 10x10-es acéllemez van, mégpedig úgy, hogy a fal egyik oldalán van az egyik, a fal másik oldalán a másik és négy csavar rögzíti őket egymáshoz. Azaz átfúrtam a betonfalat négy helyen, beleraktam négy hosszú csavart (azok fejei talán látszanak is a húzódzkodó fényképén), a másik oldalon pedig vannak az anyák.
Az acéllemezekre pedig hegesztettek (ezt nem én csináltam, hanem egy ismerős) egy picivel kisebb átmérőjű acélcsövet (mint a húzódzkodó átmérője), az pedig belemegy a húzódzkodó csövébe. Persze mindkét végén. Így áll össze a dolog. Remélem érthetően leírtam.
Mint már írtam, kissé atombiztosra sikeredett, de mentségemül legyen, hogy mindkét gyerekemnek hintaálványként is szolgált, ugyanis pont egy ajtó felett van, így király mód lehetett rá egy normális hintát is rakni. (A képen látszanak is a karabinerekek, oda akasztottuk a hintát.)
Volt rá alkalom, hogy hárman is lógtunk rajta, azaz 300 kg-ot is simán elbírt :-)
Hát ennyi.
ha most csinálnám, akkor nem raknék rá olyan szarvakat, de ezt még a testépítős korszakomban készítettem, és hülye fejjel meg voltam győződve, hogy kell rá. Szinte sosem használtam, csak zavaróak. Elég egy egyenes rúd is, maximum lehet rá rakni akár két akrikát is, hogy pl. egy TRX-et is lehessen ráakasztani.

cccsaba írta...

Köszönöm a részletes leírást.